Gdzie warto zamontować panele fotowoltaiczne?

Wiele osób przygotowuje się do założenia instalacji fotowoltaicznej. Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie (choć nie tylko) jeśli mieszkasz w okolicy mocno nasłonecznionej. Poniżej podpowiadamy jak odnaleźć najlepszą lokalizację dla paneli fotowoltaicznych. 

Ekspozycja południowa i inne wyznaczniki wyboru miejsca 

Najlepszym rozwiązaniem jest montaż paneli na dachu spadzistym o kącie nachylenia pomiędzy 15 a 35 stopni, skierowanym na południową stronę. W ten sposób instalacja będzie absorbować olbrzymie porcje energii słonecznej w trakcie pracy, uzyskując najwyższą wydajność. 

Na dachach płaskich również można montować fotowoltaikę. Koszty inwestycji mogą być nieco wyższe, a ilość wytwarzanej energii mniejsza w porównaniu do dachów ze spadkiem, jednak wciąż będzie to dobre rozwiązanie dla Twoich domowych finansów. Na dachach płaskich jest możliwość wykorzystania stelażu, za pomocą którego uzyskasz pożądany kąt nachylenia. Oferuje je między innymi Columbus-Energy: https://columbusenergy.pl/oferta/fotowoltaika-gdansk/.

Istnieje także możliwość zamontowania paneli na poziomie gruntu, gdy nie da się ich wprowadzić na dach budynku. Warto wówczas wybrać miejsce o nieco podwyższonym poziomie względem swego otoczenia lub też odpowiednio dostosować grunt do tej inwestycji. Najważniejszą sprawą jest, by żadna znajdująca się w pobliżu konstrukcja ani szata roślinna nie ograniczały dostępu do słońca. 

Do mniej standardowych systemów należy montaż paneli na elewacji budynku, wykorzystywane przede wszystkim w przypadku bloków oraz innych wielkopowierzchniowych konstrukcji.

Related Posts